A mi osztályunk hatodikban


A tartalomhoz

Házirend

Fontos



Házirend


Bevezetés

A házirend írott szabálygyűjtemény, mely összefoglalja azokat a szabályokat, amelyek alapvetően meghatározzák iskolánk napi működését, az együttlét szabályait, tanulóink kötelességeit és jogait, annak érdekében, hogy közös munkánk minél eredményesebb legyen.

Házirendünk elsősorban természetesen ránk, az iskolát nap mint nap használókra (tanulókra, tanárokra) vonatkozik, de az iskola működési rendjére vonatkozó szabályokat az iskolában tartózkodó szülőknek és vendégeinknek is meg kell tartaniuk.

Házirendünk felülvizsgálatakor figyelembe vettük a jogszabályi változásokat, a pedagógiai programunkban, valamint a szervezetei és működési szabályzatunkban foglaltakat.

Beépítettük tanulóink, az ő szüleik, pedagógusaink javaslatait, írásba foglaltunk néhány eddig nem rögzített, vagy szokásjog alapján működő szabályt.



A mi iskolánk, a Lázár!

Minden iskola közösség is. Minden közösségnek vannak hagyományai, értékei, melyeket sugároz tagjainak. Aki igazán egy közösség tagjává szeretne válni, annak nemcsak a leírt szabályokat kell betartania, hanem azonosulnia kell a közösség értékrendjével is.

A "lázáros" értékrendet hosszú évek alatt alakították ki volt és jelenlegi tanítványaink, tanáraink. Büszkék vagyunk a munkájukra, s folytatni kívánjuk azt.

Mi egy közösség vagyunk, ezért segítenünk kell egymást a beilleszkedésben, és ha szükséges, a tanulásban, vagy ha látjuk, hogy társunknak gondja-baja van akkor is.

Védjük és tartsuk tiszteletben egymás jogait! Hívjuk föl kötelességeinek teljesítésére annak a figyelmét, aki megfeledkezett volna róluk!

Közösségünk egymás tiszteletére és az együttműködésre épül. Tanulóinkat az örök emberi értékek megbecsülésére, valamint mások jogainak tiszteletben tartására neveljük.

Mindenkitől elvárjuk a kulturált véleménynyilvánítást és viselkedést tanórán és tanórán kívül. Ez a közösségi lét alapszabálya! Csak így van lehetőség egymás álláspontjának megismerésére, megértésére, az esetleges félreértések tisztázására, a szabadidő tartalmas eltöltésére.



Legfontosabb iskolai tevékenységünk a TANÍTÁS és a TANULÁS!

Legtöbben azért választják a Lázárt, mert sok mindent szeretnének kellemes környezetben, kedves diáktársakkal és tanárokkal megtanulni. Tanáraink pedig azért dolgoznak, hogy minél több hasznosítható tudást, az életben iránymutató erkölcsi értékeket adjanak át tanítványaiknak.

Úgy gondoljuk, hogy a tanítási időben a tanításra-tanulásra kell összpontosítani. Törekszünk arra, hogy a tanítási órát ne zavarja meg semmi.
Kötetlenebb viselkedésre, "divat- és frizura-bemutatóra" a különböző szabadidős rendezvényeinken van lehetőség (DÖK-buli, farsang).

Támogatjuk a diákkezdeményezéseket, fontosnak tartjuk a szabadidős tevékenységeket.
Természetesen nem csak tanulásból áll az iskola. Kell idő a lazításra, kikapcsolódásra is. Lehetőség van a vállalkozó kedvű osztályok számára vetélkedők, osztály- és DÖK-bulik szervezésére. Az érdeklődők különböző szakköri és sportfoglalkozások közül választhatnak. Már hagyomány, hogy minden évben megrendezzük a karácsonyi koncertet, a farsangot, a műsoros délutánt, az évzáró hangversenyt és az akadályversenyt.

Megbecsüljük és elismerjük azokat, akik tesznek a közösségükért: osztályukért, iskolájukért. Tevékenységükért az osztályfőnöki órákon, az iskolagyűléseken, iskolai ünnepélyen dicséretben részesítjük őket.

Vigyázunk környezetünkre, óvjuk értékeinket.

Tiszta és szép környezetben jobban érzi magát az ember. Mindenkitől elvárjuk, hogy tartsa rendben környezetét (padját, osztálytermét, a folyosót, stb.), és ne rongálja berendezési tárgyainkat és eszközeinket.

Büszkék vagyunk arra, hogy diákjaink:

• szeretnek idejárni,
• fontosnak tartják a tanulást, és sikeresen tanulnak tovább,
• aktívan részt vesznek a Diákönkormányzat működésében.

"Jog és Kötelesség együtt járnak,
Kéz a kézben, el sosem válnak."


I. A TANULÓI JOGOK GYAKORLÁSA
(Ktv.10-11§.,Ktv.62.§ (1) bekezdés,és Ktv.66.§(3) bekezdés alapján)


- A legfontosabb jog a tanulás, az iskola adta lehetőségek maximális kihasználása. A gyermeknek, tanulónak joga, hogy a nevelési-oktatási intézményben biztonságosan, egészséges környezetben neveljék, oktassák.

- Joga, hogy a diákönkormányzat keretein belül az emberi méltóság tiszteletben tartásával véleményt formáljon a saját és társai ügyeivel kapcsolatban. Választó és választható legyen a diákképviseletbe. A diákönkormányzathoz fordulhasson érdekképviseletért, illetve a fenti törvényben meghatározottak szerint kérje az őt ért sérelem orvoslását.

- Joga, hogy személyét és tanulmányait érintő kérdésekben a szaktanárhoz, osztályfőnökéhez, szükség esetén az igazgatóhoz forduljon.

- Joga, hogy az iskolai tanulmányi munkáján kívüli programokba bekapcsolódjon. (Tanfolyami, szakköri, könyvtári, tömegsport-foglalkozás, illetve megfelelő felkészültség esetén különböző versenyeken, rendezvényeken, és kirándulásokon való részvétel.)

- Joga, hogy az iskolaorvosi szolgáltatást igénybe venni az iskolaorvos rendelési idejében.

- Választott testület útján (iskolaszék, diákönkormányzat): joga van, hogy a diákönkormányzat munkájában részt vegyen, továbbá, alanyi joga, hogy részt vegyen a diákkörök munkájában és kezdeményezze azok létrehozását. A diákkört minimum öt tanuló alakíthatja meg. A diákkörök az iskola helyiségeinek használatára jogosultak, és a diákönkormányzatban szerepet vállalhatnak.

- Joga van, hogy kirándulás, mozi, kiállítás, múzeum, színház, hangverseny és egyéb szabadidős programokat tervezzen, szervezzen pedagógus vagy szülő kíséretével.

- Joga, hogy a havi rendszerességgel tartott iskolagyűléseken tájékozódjon az őt és társait érintő kérdésekben, ott kérdéseket tehet fel.

- Joga van, hogy az iskolaszékhez, iskolavezetőséghez, diákönkormányzathoz forduljon az alábbiakban: kérdések feltevésére, javaslattételének kinyilvánítására: jutalmazásnál, kitüntetésnél, büntetésnél, vagy azok visszavonásánál, felfüggesztésénél

- Joga: a személyes gondok, pályaválasztási problémák esetén közvetlen tájékozódás, segítségkérés nevelőktől, osztályfőnököktől, az iskola vezetőjétől.

- A tanuló joga megismerni érdemjegyeit és a több leckét magában foglaló dolgozatok írásának időpontját előzetesen, de legalább a megelőző tantárgyi órán (kettőnél több témazáró dolgozat egy napra ne essen.)

- A 45 perc aktív tanulás után joga van a tanulónak a szünethez.

- Joga van mindenkor a Házirendre hivatkozni.

- A tanulónak joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát tiszteletben tartsák, és védjék a fizikai, lelki erőszakkal szemben.

A tanuló és a magántanuló az iskolával tanulói jogviszonyban áll. A tanulói jogviszony felvétel, vagy átvétel útján keletkezik. A felvétel és az átvétel jelentkezés alapján történik. A felvételről vagy átvételről az iskola igazgatója dönt a 42.§ (1) (2) bekezdése alapján. Általános iskolában felvételi vizsga nem szervezhető. Az ének-zene emeltszintű osztályokba azonban képességvizsgálat, meghallgatás előzi meg a felvételt.

A tanuló által előállított, vagyoni értékkel bíró dolog felett a vagyoni jogokat az iskola szerzi meg mindaddig, amíg vagyoni jogát másra át nem ruházza. Az iskola, vagyoni jogáról esetenként, a tanuló javára lemondhat.

A tanulói jogviszony a beíratás napján jön létre. A tanuló, a tanulói jogviszonyon alapuló jogait ettől az időponttól kezdve gyakorolhatja.

A napközi illetve tanulószobai foglalkozásokra való felvétel iránti igényről, valamint az iskolaotthonos osztályokba való felvétel iránti igényről, illetve az arról való kimaradásokról, a választható tanórai foglalkozásokról, illetve az azokról való kimaradásról, a reggeli ügyelet iránti igényről, a szülőnek kérelmet kell benyújtani, amit az iskola igazgatója bírál el. Általános szabályként a kérelmeket az előző tanévben, május 15-ig kell benyújtani. A választható tanórai foglalkozások esetében a választás és a részvételi kötelezettség 1 tanévre szól, kivéve az emelt szintű oktatás esetét, amely mind a 8 évfolyamra. Ez alól, a szaktanár és az osztályfőnök javaslatára/véleményének figyelembevételével, csak alapos indok esetén menthető fel a tanuló (ami egyben a párhuzamos osztályba helyezését is jelenti).

Az egyes tanulói jogokat, melyet a Házirend a fenti pontokban tartalmaz, a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét mindenkor betartva a tanuló a tanév teljes terjedelmében érvényesítheti.

A tanuló joga különösen:

Tanulmányai során az iskolai pedagógiai programban meghatározott keretek között -megválassza azokat a tárgyakat, amelyeket tanulni kíván.

Igénybe vegye az iskolában rendelkezésre álló eszközöket.

Rendszeres egészségügyi felügyeletben, ellátásban, és védőnői szolgáltatásában részesüljön.

Hozzájusson a jogai gyakorlásához szükséges információkhoz, és tájékozódjon a jogai gyakorlásához szükséges eljárásokról.

Részt vegyen a diákkörök munkájában és kezdeményezze azok létrehozását, tagja legyen iskolai művelődési, művészeti, ismeretterjesztő, sport-és más köröknek.

Joga, hogy vallásoktatásban vegyen részt, vallási, világnézeti, vagy más meggyőződését, nemzeti, vagy etnikai önazonosságát tiszteletben tartsák, és azt kifejezésre juttassa, feltéve, hogy e jogának gyakorlása nem ütközik jogszabályba, nem sérti mások jogát és nem korlátozza társai tanuláshoz való jogának gyakorlását.

Joga, hogy magántanuló legyen, továbbá, hogy kérje a tanórai foglalkozásokon való részvétel alóli felmentését a megfelelő jogszabályi feltételek szerint.

A gyermek, a tanuló joga, hogy az iskolában, családja anyagi helyzetétől függően, kérelmére kedvezményes étkezésben részesüljön.

II. A TANULÓ NAGYOBB KÖZÖSSÉGÉNEK MEGHATÁROZÁSA
az iskolai diákönkormányzat kötelező véleményezési jogának gyakorlásához (11/1994(VI.8.)MKM rendelet 31§ (1)(2) bekezdése

A tanulók nagyobb közössége az osztályközösség.

III. A TANULÓI KÖTELESSÉGEK TELJESÍTÉSE
a Ktv.12§,40§(7) bekezdés,Ktv.12.§ a, d, e, R6/A§(2)bekezdés,
Ktv. 76.§, R.5. sz. melléklete, R.9.§(7) bekezdés alapján

- A tanuló kötelessége különösen, hogy részt vegyen a kötelező tanórákon és a választott foglalkozásokon, napköziben és tanulószobán.
- Rendszeres munkával és fegyelmezett tanulással képességeinek megfelelően tegyen eleget tanulmányi kötelezettségének.
- A HÁZIREND ismeretében tartsa be az iskola és az iskolához tartozó területek használati rendjét, és szabályzatainak előírásait.
- Óvja saját és társai testi épségét, egészségét, elsajátítsa és alkalmazza az egészségét, és biztonságát védő ismereteket, és haladéktalanul jelentse a felügyeletét ellátó pedagógusnak, ha saját magát, társait, az iskolát veszélyeztető helyzetet, ill. balesetet észlel.

Ennek megfelelően tartsa be az alábbiakat:
- Viselkedésével ne sértse társainak tanuláshoz való jogát.
- Kötelessége a baleset- és a tűzvédelmi szabályok megtartása.
- Az iskola épületének állagának megóvása, felszerelésének védelme, a berendezéseinek eszközeinek célszerű, rendeltetésszerű használata.
- A technika és testnevelés órán bármilyen ékszer, bizsu, óra vagy baleset előidézését okozó tárgy viselése szigorúan tilos.
- A tantárgyi órákra a tanár által megszabott aznapi szükséges felszerelést kötelező magával hozni.
- Az iskolai étkezést igénybevevő tanulóknak a hirdetményben (kapun, hirdetőtáblán és belső ajtókon) és megjelölt napon időpontban (7-17 h-ig) kell a térítési díjat befizetni a gazdasági ügyintézőnél az irodában. Pótbefizetést az ezt követő héten tartunk (8-12 h-ig), amelynek napját szintén hirdetmény formájában tesszük közzé. Más időpontban csak rendkívül indokolt esetben (pl. új tanuló érkezése) fogadunk el befizetést. A szülő köteles a tanuló többnapos távolmaradásáról (betegség, egyéb ok) aznap (munkaidőben fél 8-16 h-ig) személyesen vagy telefonon értesíteni az iskolát, hogy intézkedni tudjunk a következő napi étkezésének lerendeléséről. A lerendelt napok számának megfelelően a következő befizetésnél ez jóváírásra kerül. A lerendelés a térítésmentesen étkezők számára is kötelező. A lerendelés a szülő és az iskola számára is költségkímélő. Amennyiben a jóváírásnak akadálya van, az iskola intézkedik az ONIGESZ-en keresztüli rendezésről (átrendelés, visszafizetés, utalványozás).
- A nem alanyi jogon járó, helyi térítési díjkedvezmény felosztását háromtagú bizottság végzi, melynek tagjai: a gyermek- és ifjúságvédelmi felelősök, valamint a gazdasági ügyintéző. A család szociális helyzetének és egyéb kedvezményeinek figyelembevételével döntenek a támogatás odaítéléséről, amiről a szülőt az iskola határozat formájában értesíti. A kedvezmény határozott időre szól és évente két alkalommal kerül megállapításra (szeptember és február).
- Az iskola területén a mobiltelefon használata tilos.
- Az iskolába behozott értéktárgyakért, amely nem kapcsolódik tanulmányi munkához - az iskola semmilyen felelősséget nem vállal.
- A tanulók reggel 1 7 - 1 8-ig szülői kérelemre a reggeli ügyeleten tartózkodnak. Akinek nincs szülői kérelme, azok a tanulók 1 8-3 8-ig a kijelölt iskolaudvari területen gyülekeznek, rossz idő esetén a földszinti folyosón.
- 3 8-kor és a szünet végét jelző csengetéskor osztályonként sorakozva, kultúrált módon vonulnak a termekbe, és az egyes szaktanárok által elkészített ülésrendjük szerint a meghatározott helyükre ülnek.
- A folyosókon és a lépcsőházban a balesetek megelőzése érdekében kötelessége a jobboldali, normál tempójú (a futkosás tilos!) közlekedés betartása, a torlódások és a balesetek elkerülése érdekében.
- A tanítás vagy egyéb foglalkozás befejezése után azonnal és fegyelmezetten hagyja el az iskola épületét, balesetvédelmi szempontból az iskola előtt ne csoportosuljanak, mert forgalmas közutak szegélyezik az iskolát, és a légszennyezettség is jelentős.
- Az udvar utca felé eső részén tanuló nem tartózkodhat.
- Munkaidőben az iskola épületét felnőtt kísérete nélkül nem hagyhatja el.
- Tüzet okozó tárgyak (gyufa, öngyújtó stb.) iskolába hozatala és használata tilos!
- Tűz észlelésekor köteles szólni a legközelebb lévő pedagógusnak, vagy az iskola bármely felnőtt dolgozójának.
- Köteles betartani az egészségvédelemről szóló törvényeket, és az ahhoz kapcsolódó magatartási formákat
- A környezetének és tisztaságának védelme kötelező.
- Minden osztályban két hetes van, egy hetesnek mindig a tanteremben kell tartózkodnia. A hetesek feladatai: a tábla tisztántartása, kréta előkészítése, a szellőztetés, az osztály tisztaságának, rendjének fenntartása és köteles szólni az ügyeletes tanárnak, ha rendellenességet észlel.
- A tanulók kicsengetés után az időjárásnak megfelelően öltözve, levegőznek az udvaron. (az udvaros szünetekről a tanulói ügyelettől szerez információt).
- A tantermekben szünetben csak a hetesek tartózkodhatnak.
- A tízórait a termekben ülve, illetve az ebédlőben ülve fogyasztják el. Jelzőcsengő után vonulnak át a másik terembe. A napközisek az ebédlőben reggeliznek, az uzsonnát a tantermekben ülve fogyasztják el. A tejakciós műanyag poharakat a tálcára rakva a mindenkori felelős az étkezések után köteles visszavinni a tálalóba. Uzsonna után ugyanígy a tálalóban kell elhelyezni a felelősöknek minden uzsonnás edényt, az osztálytermekben nem maradhat romlandó ételmaradék. Az ebédelés meghatározott időpontokban történik, amely ki van függesztve az étterem ajtaján. Az ebédlőben a kultúrált beszélgetés megengedett.
- A folyosón elhelyezett szekrények tisztaságáért, rendjéért minden tanuló felelős. Kötelessége rendezetten, tisztán tartani saját szekrényét. Ennek ellenőrzése az osztályfőnök feladata. A szekrényekben táska, kabát, váltócipő, tornafelszerelés, tanszerek helyezhetők el.
- Az iskolában a váltócipő használata kötelező, az őszi szünettől a tavaszi szünetig.
- Ápolt, életkorának megfelelő hajviselettel, ruházattal, a kirívó divatirányzatok elhagyásával jelenjen meg a tanuló a foglalkozásokon, tanórákon.
- Ünnepélyes alkalmakkor fehér inget ill. blúzt, sötét nadrágot, ill. szoknyát viseljen.
- Általános iskolás tanulónak a dohányzás, az alkohol és a drog fogyasztása tilos!
- A tanórák, illetve a foglalkozások befejezésekor a helyiségeket, a levegőzés és a szünetek után az udvart tisztán hagyják el. Mindenki maga felelős a környezetéért.
- Olyan eszközök, amelyek balesetveszélyesek, illetve szórakoztató ipari termékek (pl.: walkman, discman, MP3, stb.), és minden olyan egyéb eszköz, amelynek használata a tanítási órákon nem szükséges, nem hozható be az iskolába.
- Ételek, melyek szennyezhetik környezetüket, nem hozhatók be az iskolába (pl.: napraforgómag, rágógumi, tökmag, fagylalt, fémdobozos üdítő, pisztácia, stb.).
- A tanuló kötelessége az iskola hírnevének védelme, hagyományainak ápolása. A nevelők, diák önkormányzati képviselők és a felelősök munkájának segítsége.
- Kötelessége, hogy tisztelettel és megbecsüléssel viselkedjen az iskola minden dolgozója iránt, és társaival szemben is kultúrált magatartást tanúsítson. Segítse a gyengébbeket, rászorulókat.

IV. A "RÁBÍZÁS" RENDJE


A tanuló kötelessége, hogy megőrizze, illetőleg az előírásoknak megfelelően kezelje a rábízott, vagy az oktatás során használt eszközöket, óvja és védje az iskola létesítményeit, felszereléseit, vagyonát. A fentiekben okozott károkért, a tanulói kötelesség gyakorlásának megszegéséért, a kártérítést a Polgári Törvénykönyv szabályaival egyeztetve szabja meg az iskola vezetősége.

Ha a tanuló kötelességeit vétkesen, és súlyosan megszegi fegyelmi eljárás alapján fegyelmi büntetésben részesíthető (A közoktatásról szóló törvény 76.§ (1) bekezdése és a 11/1994. (VI.8.) MKM rendelet 32-33.§).

V. Az iskolának és az iskola területéhez tartozó helységek használatának rendje

Az iskola helyiségeit, udvarát, berendezési tárgyait, eszközeit rendeltetésüknek megfelelően, az állagmegóvást szem előtt tartva kell használni, ügyelve a közösségi tulajdon védelmére, az energiatakarékos használatra, a tűz- és balesetvédelmi, valamint a munkavédelmi szabályok betartására! Az intézmény létesítményeit, helyiségeit csak felnőtt engedélyével és felügyeletével használhatják a tanulók.

Szaktantermek használata:
Számítástechnika terem:
• A szaktanár és a rendszergazda feladata:
o a számítógépek működőképességének biztosítása,
o a szaktanterem - tanórán kívül - mindig zárva tartandó.
• A tanulókra vonatkozó előírások:
o csak engedéllyel léphetnek be
o a teremben a balesetveszély miatt (elektromos eszközök) és a berendezés nagy értéke miatt fegyelmezetten kell viselkedni
o a terembe csak az odavaló dolgok vihetők be, ott ételt, italt fogyasztani tilos
o másik tanuló munkáját nem szabad zavarni, mindenki csak a saját gépével munkálkodhat
o saját háttértár (floppy, CD, flash-drive…) csak engedéllyel használható, internetről csak engedélyezett anyag tölthető le
o a számítógépet abban az állapotban kell otthagyni ahogy volt, nem telepíthető más program, nem törölhető vagy változtatható meglévő
o nem változtathatók meg a kapcsolódó perifériák
o probléma esetén a tanárnak kell szólni

A fizika-kémia szaktanterem és szertár használata és rendje:
A kísérletek során használt eszközök, berendezések és vegyszerek fokozottan veszélyesek lehetnek, ezért a tanterem használatára vonatkozó előírásokat nagyon komolyan kell venni, és mindenkor be kell tartani.
• A szaktanár feladata:
o az év elején ismertetett baleset- és munkavédelmi szabályokat mindig tartsa és tartassa be
o a kísérleti eszközöket a szertárosok és a kollégák is mindig a helyükre tegyék vissza, a szertár rendjéért minden ott dolgozó pedagógus felelős
o a vegyszereket az erre kijelölt, zárható szekrényben kell tárolni. A mérgeket elkülönítve, külön méregszekrényben kell tárolni
o a tálcákon csak feliratozott edényekben szabad lezárt vegyszereket hagyni
o tanítás után a vegyszerszekrényeket be kell zárni
o a tűzveszélyes anyagokból csak az előírt mennyiséget lehet tárolni, az előírt tárolási feltételek betartása mellett
o a megmaradt savakat, lúgokat, egyéb vegyszereket meg kell semmisíteni
o a szennyezett üvegedényeket használat után el kell mosogatni, majd a tálcákra tisztán kell visszarakni
o a szaktanterem és a szertár - tanórán kívül - mindig zárva tartandó
• A tanulókra vonatkozó előírások
o az év elején ismertetett baleset- és munkavédelmi szabályokat mindig tartsa be
o a tanterembe csak tanári, a szertárba csak szaktanári engedéllyel lehet belépni
o a tanóra után a tantermet el kell hagyni
o az előre kikészített kísérleti eszközökhöz, berendezésekhez - munka- és balesetvédelmi okokból - nem lehet nyúlni, csak ha a tanár ezt kéri
o bármilyen eszköz és berendezés meghibásodását azonnal jelenteni kell a tanárnak, törött üvegedényekkel nem szabad dolgozni

A technika terem használati rendje:
• A szaktanár feladata:
o az év elején ismertetett baleset- és munkavédelmi szabályokat mindig tartsa és tartassa be
o biztosítsa az alapanyagokat és a biztonságos munkakörnyezetet
o az elromlott készüléket azonnal áramtalanítani kell
o a szaktanterem - tanórán kívül - mindig zárva tartandó
• A tanulókra vonatkozó előírások
o csak tanár felügyeletével lehet a teremben tartózkodni
o a tanár által ismertetett helyes munkaműveleti rendet be kell tartani
o a munkahely csak tanári engedélyével hagyható el
o munkavégzés közben vigyázni kell saját és társai testi épségére
o az eszközöket tanári felügyelet mellett, rendeltetésszerűen kell használni
o az elektromos eszköz meghibásodása esetén azonnal a tanárnak kell szólni, a tanuló nem foghat a berendezés megjavításához!

A tornaterem használata:
• A testnevelési órákon a tanulók kötelessége önmaguk és társaik testi épségét védő szabályokat és tanári utasításokat betartani.
• A testnevelés órákon az utcai ruházat helyett sportfelszerelésben (trikó, nadrág, szükség esetén melegítő, tiszta torna- vagy edzőcipő és váltózokni)- jelenhetnek meg a tanulók. Ezt a testnevelő tanárok ellenőrzik és bírálják el.
• Balesetvédelmi okból ékszert nem viselhetnek a tanulók. Az ékszereket az óra megkezdése előtt a testnevelő zárható helyre teszi el és óra után adja vissza a tanulónak.
• Szintén balesetvédelmi okokból a tanulók hosszú hajukat kötelesek összefogni.
• A tornateremben tanári felügyelet nélkül nem lehet tartózkodni. A testnevelési órákra becsöngetéskor a tornaterem ajtaja előtt kötelesek gyülekezni a tanulók.

Az öltözők, szertár használata:
• Az öltözőkben higiéniai okokból sem ajánlott az étkezés.
• A szertárból csak a kijelölt felelősök vihetik ki a szereket. Óra végén az ő feladatuk helyretenni azokat.
• A testnevelésóra, sportfoglalkozás után a tornatermet és az öltözőket tisztán, rendben kell hagyni, mely az óravezető tanár, szervező szakember felelőssége.

Az iskolai könyvtár használati rendje:
Az iskola minden tanulója használhatja az iskola könyvtárának állományát. A könyvtár minden tanítási napon a tanévkezdéskor megállapított időpontban tart nyitva. Az elmélyült könyvtári munka csendet, nyugalmat és fegyelmet igényel. Ennek érdekében kell betartani az alábbi szabályokat:
• A többi olvasó nyugalma érdekében a könyvtárban kerülni kell a hangos beszédet!
• Az állomány védelme érdekében a könyvtárban ételt és italt nem szabad fogyasztani.
• A kézikönyvtár könyveit csak helyben használhatóak.
• A kölcsönzési határidő két hét A határidő egyszer hosszabbítható. A kikölcsönzött könyveket legkésőbb a tanév befejezése előtt 10 nappal köteles mindenki visszavinni a könyvtárosnak.
• Amennyiben a könyv elveszett, kölcsönzője köteles pótlásáról vagy akár megtérítéséről gondoskodni.

Az iskolához tartozó egyéb helyiségek használata:
Az ebédlőben a tanuló köteles betartani az ebédeltető tanár utasításait a nyugodt és kulturált étkezés érdekében.


Étkezések rendje:
• Teljes ellátásra előfizető tanulóink pedagógusi felügyelettel az ebédlőben fogyaszthatják el a megrendelt tízórait
• Az ebédeltetés az órarendek alapján kialakított étkezési rend szerint zajlik pedagógus felügyelettel. Egészségügyi szempontokat figyelembe véve az étteremből ételt csak higiénikus csomagolásban lehet kivinni.
• Tanítási órákon, egyéb foglalkozásokon étkezni, inni nem szabad.


VI. A MUNKARENDDEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK


- Az iskolába a tanítás megkezdése előtt mindig negyed órával előbb kell megérkezni. A tanuló köteles a szükséges felszerelést hiánytalanul magával hozni.

- Ha a tanár az órán bármilyen ok miatt nem jelenik meg becsengetés után 5 perccel, a hetes köteles jelenteni az irodában.

A mulasztások igazolásának rendje és a mulasztások mértéke miatti intézkedések:

- A szülő előzetes elkérése alapján - indokolt esetben - az osztályfőnök 1-2 napra, több nap esetén az igazgató ad engedélyt a távolmaradásra. Ilyen esetben a hiányzást külön igazolni nem szükséges.
- A betegségek miatti mulasztások igazolása
• a hiányzást általában orvosi igazolással kell igazolni,
• ha az orvosi igazolással kapcsolatban kétség merül fel, az osztályfőnök az igazolást kiállító orvoshoz fordul,
• lázas vagy fertőző gyermek a közösségbe nem jöhet,
• a tanuló iskolai megbetegedése esetén a nevelő értesíti haladéktalanul a szülőt,
• a szülő gyermeke betegsége esetén, legkésőbb másnap köteles az iskolát értesíteni, fertőző betegség esetén haladéktalanul.
- A szülői igazolás: A szülő félévenként 3 napot, vagy 3x1 napot igazolhat. A szülőnek 3 napon belül igazolnia kell a gyermeke mulasztását, ellenkező esetben igazolatlannak minősül, amiről az igazgató értesíti a szülőt és felhívja figyelmét a következményekre.
Ismételt igazolatlan hiányzás esetén az osztályfőnök bejelentése alapján az igazgató a gyermekjóléti szolgálat igénybevételével megkeresi a szülőt.
- A késések beszámítása:
Ha a tanuló a tanórai foglalkozás kezdetére nem érkezik meg, késik, amit igazolnia kell a fent említett módon az osztályfőnökénél. A késések ideje összeadódik. Amennyiben ez az idő eléri a tanórai foglalkozás idejét (45perc), a késés egy igazolt, vagy igazolatlan órának minősül.
- A mulasztások mértéke miatti intézkedések:
Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen kettőszázötven tanítási órát, egy adott tantárgyból a tanítási órák 30 %-át meghaladja, a tanítási év végén nem osztályozható. Osztályozóvizsgát tesz a tanuló amennyiben azt a nevelőtestület engedélyezi.
Ha a tanuló mulasztásainak száma már az első félév végére meghaladja a meghatározott mértéket, és emiatt teljesítménye nem volt érdemjeggyel értékelhető, félévkor osztályozó vizsgát kell tennie. A nevelőtestület az osztályozó vizsga letételét akkor tagadhatja meg, ha az igazolatlan mulasztások száma meghaladja az igazolt mulasztások számát, és az iskola eleget tett a fenti OM rendelet 20. § 3. bekezdésében meghatározott értesítési kötelezettségének.
Ha a tanuló a tanítási év végén nem osztályozható tanulmányait évfolyam ismétlésével folytathatja.
- Az alkalmazottak hiányzása:
Az iskola dolgozói hiányzásukat annak első napján, lehetőleg a munkaidő megkezdése előtt kötelesek bejelenteni, vagy bejelentetni és tájékoztatni a helyettesítőt az elvégzendő tananyagról. (A továbbiak a Munka Törvénykönyve az irányadó.)

- A közoktatásról szóló törvény valamint a 11/1999. MKM Rendelet 20.§. 6. bekezdése szerint a tanuló köteles tudomásul venni az alábbiakat:

Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen a 250 tanítási órát, vagy egy adott tantárgyból a tanítási órák 30 százalékát meghaladja, a tanítási év végén nem osztályozható. A tantestület határozatára osztályozó vizsgát tehet.
Ha a tanköteles gyermek egy tanítási évben tíz óránál igazolatlanul többet mulaszt, az iskola igazgatója értesíti a gyermek lakóhelye szerinti illetékes jegyzőt.


Csöngetési rend:

Az őszi - tavaszi munkarendben minden óra egészkor kezdődik, és háromnegyedkor fejeződik be. A szünetek 15 percesek, kivéve az 5. és 6. óra között, amikor csak 10 perces.
A téli időszakban minden szünet 10 perces, kivéve a 2. és 3. óra közötti szünetet, amely 15 perces, valamint a 3. és 4. óra közötti szünetet, amely 20 perces, ekkor a tanulók az udvaron tartózkodnak.

A tanulók jutalmazásának formái, elvei, és teljesítményének értékelése:

A tanulók teljesítményének értékelése

A törvény (Kt. 70. §-- a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel) - a tanuló teljesítményét, előmenetelét tanítási év közben rendszeresen érdemjeggyel értékeli, félévkor és a tanítási év végén osztályzattal minősíti." Az érdemjegyek és osztályzatok - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - a következők:
Az első-negyedik évfolyamon - félévkor és év végén, szöveges minősítéssel kell kifejezni, hogy a tanuló kiválóan, jól vagy megfelelően teljesített, illetve felzárkóztatásra szorul. Ha a tanuló “felzárkóztatásra szorul" minősítést kap, az iskolának a szülő bevonásával értékelni kell a tanuló teljesítményét, fel kell tárni a tanuló fejlődését, haladását akadályozó tényezőket, és javaslatot kell tenni az azok megszüntetéséhez szükséges intézkedésekre.
Az iskola pedagógiai programja, az évközi érdemjegyek, a félévi és az év végi osztályzatok helyett a tanuló teljesítményének, szorgalmának, magatartásának értékelésére, minősítésére a (2) bekezdésben meghatározottaktól eltérő jelölés, illetőleg szöveges értékelés alkalmazását is előírhatja. Ha az iskola nem alkalmazza az (1)-(2) bekezdésben meghatározottakat, de arra iskolaváltás vagy továbbtanulás miatt szükség van, köteles a félévi és az év végi minősítést osztályzattal is elvégezni. Az iskola által alkalmazott jelölés, értékelés érdemjegyre, osztályzatra való átváltásának szabályait a helyi tantervben kell meghatározni. Az iskola pedagógiai programja meghatározhatja azokat a tananyagokat, tantárgyakat, amelyekből a tanuló teljesítményét, előmenetelét nem kell értékelni, illetve minősíteni, továbbá eltekinthet a magatartás és szorgalom értékelésétől és minősítésétől.

A tanulók jutalmazása

A tanuló jutalmat kaphat
- kiemelkedő tanulmányi eredményéért,
- példamutató magatartásáért,
- szaktárgyban elért, kimagasló eredményéért,
- közösség érdekében végzett szorgalmas munkáért.

A jutalmazás fokozatai
- szaktanári dicsért,
- osztályfőnöki dicséret,
- igazgatói dicséret,
- nevelőtestületi dicséret
- egyéb formák, amelyek a fokozatokkal párosíthatók oklevél, tárgy vagy könyvjutalom, kitüntetés, jutalomkirándulás (közösségek részére)

A jutalmazásra javaslatot tehet
- szaktanár,
- osztályfőnök,
- DÖK vezető,
- igazgató,
- tanuló, illetve tanulói csoport,
a nevelőtestületi dicséretben döntési joga van a nevelőtestület érintett közösségének,
A jutalmak átadása osztály, vagy iskolai összejövetelen történhet, a jutalmazás mértéke szerint.


Fegyelmező intézkedések formái és alkalmazásának elvei

Minden naplóban, 4-8. o-ig "Magatartási füzetet" rendszeresítettünk, melybe az óra alatti és szüneti fegyelmezetlenség beírásra kerül.
Az Ellenőrző - Tájékoztató füzet hivatalos dokumentum, hiányát az első tanítási óra előtt a hetesnek kell jelenteni.
Tíz Ellenőrző hiánya, ill. ugyanennyi 7.45 óra utáni érkezés bejegyzése osztályfőnöki intőt von maga után.

A fegyelmező intézkedések fokozatai a következők:
I. 5. beírás - szóbeli osztályfőnöki figyelmeztetés
II. 10. beírás - írásbeli oszt. fői figyelmeztetés
III. 15. beírás - oszt. fői intő
IV. 20. beírás - oszt. fői rovó
V. 25. beírás - igazgatói figyelmeztető
VI. 30. beírás - igazgatói intő
VII. Ha a tanuló súlyos vétséget követ el a fegyelmező beírásokat átugorva, a fokozatokat kihagyva, akár igazgatói figyelmeztető, intő is adható, vagy fegyelmi eljárás indítható.

Ha a tanuló a kötelességeit vétkesen és súlyosan megszegi, fegyelmi eljárás alapján, írásbeli határozattal fegyelmi büntetésben részesíthető. A fegyelmi büntetés lehet: megrovás, szigorú megrovás.

A tanulók fegyelmi ügyeiben első fokon dönt:
a, Fegyelmező intézkedés esetén : szaktanár
osztályfőnök,
igazgató.
b, Fegyelmi büntetés esetén, a fegyelmi vétség súlyosságától függően:
- fegyelmi bizottság (tagjai az igazgató, osztályfőnök, gyermekvédelmi felelős, napközis nevelő, érintett pedagógus)
- iskolavezetőség
- nevelőtestület.
c, Egyeztető eljárás: Az iskolai szülői szervezet és a diákönkormányzat közös kezdeményezésére biztosítani kell, hogy közösen működtessék a fegyelmi eljárást megelőző egyeztetést. Az egyeztetés feladata: a kötelességszegéshez vezető események értékelése, a kötelességszegő és a sértett közötti megállapodás létrehozása. Rendjét a házirend határozza meg.

Súlyos és vétkes kötelezettség szegés esetén a Közoktatási törvény és a 11/1994. MKM rendelet megfelelő részei szabályoznak.
Egyéb esetekben szóbeli figyelmeztetés, írásbeli figyelmeztetés, írásbeli intés, írásbeli megrovás, szigorú megrovás

Az egyeztető eljárás rendje

Az egyeztető bizottság tagjai:
- Az érintett tanuló osztályának szülői munkaközösség-vezetője
- Az érintett tanuló osztályának diákönkormányzati képviselője
- Az érintett tanuló osztályfőnöke
- Gyermekvédelmi felelős
- Igazgató vagy akadályoztatása esetén igazgatóhelyettes
Ha valamely bizottsági tag érintett az adott eljárás során, akkor helyettesítéséről a bizottság tagjai döntenek.

Az egyeztető eljárás alatt jelen vannak még:
- a sértett, ha kiskorú, akkor szülője is, valamint
- a kötelességszegő, ha kiskorú, akkor szülője is.
Az egyeztető eljárás menete:
- Az egyeztetés időpontjáról az érintetteket az eljárás megkezdése előtt legalább egy héttel írásban kell értesíteni.
- Az egyeztető eljárásról jegyzőkönyv készül.
- az egyeztetésben a bizottság tagjai csak moderátor szerepet töltenek be.
- Az egyeztetés során a kötelességszegéshez vezető események elemzése, az álláspontok közelítése történik.
- A megállapodás mindkét fél megoldási javaslatai alapján konszenzussal jön létre, melyet írásban rögzítenek, és az érintett felek aláírásukkal hitelesítik azt.
- A megállapodást mind a sértett, mind a kötelességszegő írásban megkapja.
- a megállapodásban foglaltak betartását a bizottság köteles ellenőrizni.
- Amennyiben az egyeztető eljárás során létrejött megállapodás nem vezet eredményre, akkor két hónapon belül a fegyelmi tárgyalás kiírásra kerül.

Egy tanuló 1 fegyelmi vétségért csak 1 büntetésben részesülhet.

VII. SZOCIÁLIS TÁMOGATÁSOK MEGÁLLAPÍTÁSÁNAK ÉS FELOSZTÁSÁNAK ELVEI, TÉRÍTÉS DÍJAK

A szociális támogatások formája

Étkezési támogatás: normatív és szociális

Étkezési támogatáshoz a szülők írásbeli kérése és kereseti kimutatása alapján születhet döntés.
A rendelkezésre álló keretet a beérkezett kérvények és kimutatások alapján bizottság dönti el. Tagjai: gyermek és ifjúságvédelmi megbízottak és a gazdasági ügyintéző. Az elosztás differenciáltan, az 1 főre, jutó jövedelmek alapján történik.
A normatív támogatás a 3 vagy több gyermekes családokat illeti meg, erről a szülőnek nyilatkozatot kell benyújtania.
Ha az ellátást betegség vagy más ok miatt a jogosult nem kívánja igénybe venni, a távol maradást az intézmény vezetőjénél be kell jelenteni. A bejelentést követő naptól a kötelezett a távolmaradás idejére mentesül a térítési díj fizetésének kötelezettsége alól.
Törekedni kell, hogy a havi étkezési támogatás keretösszege maradéktalanul fel legyen használva.
Térítési díj befizetése, és visszatérítése: a tanuló az intézményben igénybe vett étkezéskor a jogszabályokban meghatározottak szerint térítési díjat fizet, illetve a lemondási idő betartásával -ahány napot hiányzott, visszatérítés illeti meg.
A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról szóló 133/1997. (VII. 29.) Kormányrendelet alapján a személyi térítési díjat az intézményi térítési díj alapján az igazgató állapítja meg-az e rendeletben meghatározott kivételektől eltekintve a kötelezett jövedelmi viszonyai, valamint a családban nevelkedő gyermekek számát figyelembe véve.
A gyermekvédelmi törvény gyermekétkeztetésért fizetendő térítési díjra vonatkozó szabályait kell alkalmazni az iskolai menzai ellátás kertében nyújtott étkeztetésre is.
A gyermek napközbeni ellátásai körében a személyi térítési díj megállapításánál a kötelezett jövedelmi viszonya csak a fenntartó által biztosított, személyes rászorultság alapján adható kedvezmény elbírálása során vizsgálható.
Nevelőszülőnél, vagy helyettes nevelő szülőnél elhelyezett gyermek esetén a gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított gyermekétkeztetési térítési díjat a nevelőszülő, vagy helyettes szülő fizeti meg. Az intézményvezető a gyermekétkeztetés igénybevétele esetén a rendelet 3. számú melléklet szerinti nyilvántartást vezeti.

Állami tankönyvtámogatás
Állami tankönyvtámogatás a szülő kérelme alapján adható. Az Osztályfőnökök javaslattételét követően a fenti bizottság dönt. Könyvtári állományból az a tanuló részesülhet könyvekből, aki azt írásban kéri és rendszeres nevelési segélyben részesül.

Helyi tankönyvtámogatás
Helyi tankönyvtámogatásban annak a helyi lakosnak a gyermeke részesülhet - ha ilyen költségvetési keret az iskola rendelkezésére áll - akiket az osztályfőnök javaslata alapján a fenti bizottság rászorulónak ítél meg.

A Házirend betartása minden tanulóra nézve kötelező. Az ellene vétőket a Közoktatási Törvény ide vonatkozó jogszabályai szerint felelősségre vonjuk. A Házirend hatálya kiterjed az iskola valamennyi alkalmazottjára és a tanulók szüleire.

Ezen házirendet szükség szerint felülbíráljuk, illetve módosítjuk az aktuális változások tükrében.

A Házirend kifüggesztésre kerül az iskola könyvtárában és a Diákönkormányzat faliújságjára.

A Házirendet minden tanuló kézhez kapja. Kézhezvétel után a szülő és a tanuló a tájékoztató füzetben aláírásával igazolja, hogy a Házirendben foglaltakat tudomásul vette. A Házirend egy példányát a gyermek iskolába történő beíratkozásakor, illetve a Házirend érdemi változásakor minden tanulónak át kell adni.

A Házirend elfogadásában egyetértési joga van: az iskolaszéknek és a diákönkormányzatnak. Az egyetértő nyilatkozat kiterjed a Házirend valamennyi pontjára.

A módosított Házirend hatályba lép: a fenntartó jóváhagyásának napján.

A dokumentumot elfogadta az iskola nevelőtestülete. Véleményezte és egyetértett a diákönkormányzat, valamint az iskolaszék.

Budapest, 2009. február 13.

Ph.

……………………………… …………………………….
A nevelőtestület részéről igazgató

A Házirend valamennyi pontjával és a mellékletében megfogalmazottakkal egyetért:

………………………………. ………………………………..
A diákönkormányzat részéről Az iskolaszék részéről







Első oldal | Fontos | Képtár | Osztályképek | Oldaltérkép

látogató számláló

Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenübe